Dev Team MFP desktop

Exkluzivní rozhovor: Vývoj nejnovější generace barevných multifunkčních tiskáren Sharp

Již více než 50 let je společnost Sharp lídrem v oblasti kancelářských technologií. Celý příběh se začal odvíjet analogovými kopírkami v roce 1972 až po dnešní plně digitální multifunkční tiskárny (MFP), které jsou nepostradatelnými nástroji pro dosahování maximální produktivity. 

S vývojem globálních trendů a moderních pracovišť se mění i požadavky na multifunkční zařízení. Společnost Sharp neustále inovuje produkty, které splňují potřeby zákazníků nejen z hlediska technologií, ale také z hlediska snadného používání a designu. Dokladem toho jsou naše zbrusu nové multifunkční tiskárny nejnovější generace, jako je Sharp BP-70C65 nebo Sharp BP-60C45

Navrhování nových produktů, které nejen inovují, ale také zvyšují efektivitu a udržitelnost, vyžaduje čas a oddanost celého týmu. Na vývoji nejnovější generace multifunkčních tiskáren Sharp se podílelo mnoho lidí a produkt je výsledkem vynalézavosti a kreativity těch , kteří na něj nahlíželi z různých úhlů pohledu.    

Sešli jsme se s pány Furusawou, Hiranem a Taguchim z vývojového týmu společnosti Sharp se sídlem v Japonsku, abychom nahlédli pod pokličku jejich tajemství při vytváření pokročilých zobrazovacích a ekologických technologií a zjistili, jak nejnovější generace multifunkčních tiskáren vylepšuje to, co již bylo vytvořeno v minulosti.    

Otázka: Jaké je tržní prostředí v oblasti digitálních plnobarevných multifunkčních tiskáren?

Pan Furusawa: V celosvětovém měřítku dochází k posunu v povědomí o problematice ochrany životního prostředí, jak je patrné z dodržování cílů udržitelného rozvoje (SDGs), perspektiv ESG (Environmental, Social, and Governance) a cirkulární ekonomiky, což je patrné zejména v Evropě. V Japonsku se také prosazují požadavky na snižování dopadů na životní prostředí, jako je například udržitelné zadávání veřejných zakázek agenturou pro životní prostředí. 

Svět se mění tak, že jsou upřednostňovány ekologicky šetrnější výrobky pro každodenní použití. Kromě toho si kancelářští pracovníci stále více uvědomují, v jakém prostředí chtějí pracovat, a chtějí pracovat v pohodlnějším prostředí.  

Vliv Covidu na konci roku 2019 mezitím přinesl změny ve způsobu práce. Rozšířil se například koncept práce na dálku bez nutnosti docházet do kanceláře, což vyvolalo potřebu, aby i multifunkční zařízení tento způsob použití podporovala. Proto vyvíjíme produkty, které na tyto změny reagují.    

Otázka: Jakým způsobem jste dopad na životní prostředí snížili?    

Pan Hirano: V posledních letech se kvůli rostoucímu povědomí o životním prostředí staly důležitým tématem úspory energie. V reakci na to se naše společnost zaměřila také na vývoj tonerů pro multifunkční tiskárny a hardwarových technologií zohledňujících úsporu energie.     

Otázky: Jaké technologie pro úsporu energie tedy byly v oblasti tonerů vyvinuty? 

Pan Hirano: Největší spotřebu energie u multifunkčních tiskáren má proces tavení toneru. Snížení teploty tavení proto hraje klíčovou roli v úsporách energie. Vylepšení v oblasti toneru se zaměřila na zmenšení velikosti jeho částic a optimalizaci nové metody tavení. Rovněž byl přezkoumán materiál toneru, aby bylo dosaženo nízké teploty tavení při zachování jeho tepelné odolnosti a stability.

Kromě úspory energie díky snížení teploty tavení hraje menší velikost částic toneru roli i při zlepšování kvality obrazu, což umožňuje tisknout přesnější snímky. Zlepšení možností nanášení toneru při nízkých teplotách ovšem přináší důsledek, že se toner obecně taví při nižší teplotě, takže je nutné přijmout opatření, která zabraňují jeho tavení i během přepravy a skladování. Z tohoto důvodu jsme opakovaně se dalšími odděleními spolupracovali na návrhu materiálů pro tonery, výběru aditivních složek, zvažovali vhodné metody hodnocení a nakonec se nám díky metodě pokusů a omylů podařilo vytvořit současné složení toneru a uvést jej na trh.  

Otázka: Jak je to s vývojem energeticky úsporných technologií z hlediska hardwaru?    

Pan Taguchi:  Zaměřili jsme se také na snížení spotřeby energie nezbytné pro fixaci toneru, neboť i tento proces je vysoce energeticky náročný. Nyní jsme dosáhli dalšího snížení pomocí metody fixace za využití podložky, přičemž jsme tuto technologii použili úplně poprvé. 

Při konvenční metodě fixace se teplo přenášelo nepřímo prostřednictvím topné lampy, válce a tavného pásu. Metoda fixační podložky (fusing pad) zkracuje dobu zahřívání přímým ohřevem tavicího pásu (fusing belt) pomocí topné lampy (heater lamp) a díky přenosu tepla na papír na velké ploše pomocí tavicí podložky dochází k účinnému přenosu toneru na papír při nízkém tlaku. Díky tomu se toner přichytí na papír.

V důsledku toho se nám ve srovnání s předchozím modelem podařilo snížit spotřebu energie fixační jednotky až o 30 %*, čímž jsme dosáhli nejnižší spotřeby energie v rámci odvětví a delší životnosti tavného pásu, která je přibližně dvakrát delší než u předchozího modelu. 

Zpočátku bylo velmi obtížné novou metodu fixace pomocí podložky aplikovat a současně dosáhnout dlouhé životnosti tavného pásu, která je na trhu velmi žádaná. Abychom dále zlepšili úspory energie, zvolili jsme tenký tavný pás na bázi kovu, který snadno vede teplo a současně je odolný, a upravili jsme technologii regulace tepla tak, aby mu co nejlépe vyhovovala.

Kromě toho, pokud je vzájemná poloha tavicího pásu a přítlačného válce nekonzistentní v důsledku odchylek dílů, které vznikají během výroby, bude se tavicí pás během otáčení posouvat ze strany na stranu, což má negativní vliv na životnost tavicího pásu.

Z tohoto důvodu jsme zavedli opatření k prodloužení životnosti tavicího pásu, včetně mechanismu a ovládání, které výše uvedené posuvy automaticky koriguje. Tento mechanismus a ovládání někdy způsobovaly problémy s kvalitou výtisků, ale podařilo se nám je optimalizovat pomocí úpravy tvaru dílů, seřízením mechanismu i ovládání. Následnými opakovanými testy vlivu na jeho stárnutí jsme nakonec dosáhli přibližně dvakrát delší životnosti tavného pásu než u předchozího modelu.  

* Porovnání spotřeby energie fixační jednotky modelu MX-2661 a BP-70C26

Otázka: Jak jste reagovali na změny ve stylu práce?  

Pan Furusawa: Způsob práce se změnil, a to nejen v důsledku vlivu pandemie Covid, ale také tam, kde si lidé v rámci jednoho oddělení rozdělili pracovní místa, například na ta, která působí z prostředí kanceláří a ta, která pracují na dálku. V současné době lidé častěji než dříve sdílejí informace prostřednictvím videokonferencí a ukládají data na cloudové servery. Tyto možnosti byly k dispozici již v předchozích modelech, ale u tohoto modelu multifunkčním zařízením umožňujeme propojit se přímo se stávajícími cloudovými službami (např. Disk Google a Dropbox) a usnadnit tak sdílení dat. 

Kromě toho jsme umožnili snadné propojení naší řady BP se službou Microsoft Teams, kterou stále více uživatelů využívá v souvislosti s nárůstem podílu práce na dálku. Při správném nastavení lze naskenované papírové dokumenty ukládat přímo z multifunkční tiskárny na cloudový server, kupříkladu služby Teams, pro použití při videokonferencích, materiály pro schůzky pak lze tisknout přímo z multifunkční tiskárny bez nutnosti stahování do počítače. 

Multifunkční tiskárna se připojuje ke cloudu a lze ji také snadno propojit s chytrými telefony a mobilními zařízeními. S rostoucím počtem zařízení a sítí, které lze propojit, se zvyšují i požadavky na zabezpečení. Proto jsme připravili volitelnou sadu pro detekci virů. Multifunkční tiskárna tak je schopna detekovat jakákoli data obsahující virus nebo malware a přijmout opatření na ochranu před šířením dat do dalších připojených kancelářských zařízení.  

Otázka: Nové modely mají novou barvu a design emblémů - můžete nám tyto změny přiblížit?    

Pan Tsutsui: Abychom vyjádřili svůj závazek pečovat o životní prostředí, provedli jsme dvě zásadní změny designu. První z nich představuje použití šedé barvy na vnější straně krytu multifunkčních tiskáren, aby se hodily do různých kancelářských prostor, což je reakce na změnu barev požadovaných pro kancelářské prostory z bílé/černé na tlumenější, neutrální tóny. 

Druhou je obnovení designu emblémů (symbol listu). Od roku 2005 mají naše multifunkční tiskárny ve znaku symbol listu, který vyjadřuje naše úsilí o snížení dopadu na životní prostředí, například o snížení spotřeby energie. V posledních letech jsme v souvislosti s rostoucím zájmem o snižování dopadu na životní prostředí změnili design tohoto emblému, aby vyjadřoval různorodost našich snah o ochranu životního prostředí. 

Konkrétně existovaly celkem čtyři různé návrhy těchto emblémů, jeden barevný, jeden černobílý, jeden pro modely do formátu A3 a jeden do formátu A4. Abychom ještě více zdůraznili naše ekologické smýšlení, sjednotili jsme barevný design emblémů na jedinou tyrkysově modrou barvu a odstranili jsme podklad, abychom vytvořili jednoduchý, ale působivý design.  

Závěrem  

Přestože se technologie od dob prvních kopírek Sharp radikálně změnily, náš závazek k inovacím zůstává nadále stejně pevný. Zbrusu nová řada barevných multifunkčních tiskáren Sharp BP tak pokračuje v tomto odkazu – přináší špičkovou rychlost, kvalitu a ekologický design, aby vaše kancelář fungovala na nejvyšší úrovni. 

Pokud se chcete dozvědět více o nejnovější generaci barevných multifunkčních tiskáren Sharp, spojte se s námi.

Verze tohoto článku se poprvé objevila na našem Globálním blogu Sharp.